Eğitim Modülü İçerikleri

Geçtiğimiz dönemde Kariyer.net ve 4EKİP’in projesinde İK’nın farklı alanında uzman 9 blogger bir araya gelerek “Dijital İK” e-kitabını yayınlamıştık. İki bölüm yazmış olduğum bu çalışmada, özellikle “Eğitimi Dijitalleştirilmesi” konusunu büyük bir zevkle incelemiştim. Aşağıda bu çalışmanın “Uygulamacılar için Eğitim Modülü İçerikleri” başlığını bulacaksınız. Tamamı için tıklayın.

EYS – Çalışan Modülü: Çalışanların kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile girdikleri sistemde Eğitim Modülünde aşağıdaki unsurlar yer alır.

egitimyönetimsistemi

****Bu sekmede çalışan sınav sonuçlarına göre elde ettiği armaları görebilmektedir. Belli dönemlerde toplam puanları, belirlenecek katalog içinden maddi çıktılara dönüştürebilecektir.

EYS – Bölüm Yöneticisi Modülü: Bu modülde bölüm yöneticileri hem kendi EYS – Çalışan Modülünü hem de ek olarak hiyerarşik şemada sorumlusu olduğu çalışanlardan gelen eğitim taleplerini onaylayıp ya da reddedebilecekleri aşama olan “Gelen Eğitim Talepleri” sekmesini ve yöneticisi olduğu bölüme tanımlanmış olan eğitim bütçesinin ne kadarının kullanılmış olduğunu görebileceği “Eğitim Bütçesi” sekmesi tanımlanmıştır.

“Sınav ve Değerlendirmeler”, “Sınav Sonuçları ve Armalarım” gibi sekmeler bölüm yöneticilerinde iki alt sekmeye ayrılır. Birinci sekmede kendi eğitim bilgileri, ikinci sekmede ise tanımlanmış olan çalışanlarının eğitim bilgilerini görürler.

EYS – Eğitim Yöneticisi Modülü: Bu modülde eğitim yöneticisi, EYS – Çalışan Modülü ve EYS – Bölüm Yöneticisi Modülünde var olan tüm sekmelerin yanı sıra;

egitimyonetimsistemi
***Bu sekmeden onay verilen eğitimler talep edenin “Onaylanan/Onaylanmayan Eğitimler” sekmesine düşer.

Mesai saatleri içinde ve işletme dışı bir eğitim onaylanmış ise PDKS sistemine otomatik olarak tanımlanması için özlük yöneticisine bilgi olarak düşer. Onay verilen işletme dışında ve başka bir kurum tarafından verilecek bir eğitim ise onay sonrası şirketin belirlediği ödeme şartları doğrultusunda finansa ödeme için bilgi olarak sistem üzerinden iletilir.

Eğitim ihtiyacının belirlenmesi konusunda da merak duyuyorsanız bu yazımı okumak isteyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Pingback: Eğitim Tasarımı - İk Blog - İnsan Kaynakları -Burçin Şoray Erdağ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir